Beat (bigbeat) muzika

Beat muzika, britų ritmas arba Merseybeat (pagal grupės iš Liverpulio ir gretimų vietovių prie Mersio upės) yra populiarios muzikos žanras, paveiktas rokenrolo, skiffle ir tradicinės pop muzikos, susiformavęs Jungtinėje Karalystėje septintojo dešimtmečio pradžioje. . Iš pradžių jis buvo Liverpulyje ir aplink jį, o nuo 1963 m. šis žanras išpopuliarėjo likusioje JK dalyje, o 1964 m. pasiekė Jungtines Valstijas. Beat stilius turėjo didelę įtaką populiariajai muzikai ir jaunimo kultūrai, o tai iš karto išryškėjo septintojo dešimtmečio judėjimuose, pvz. garažinio roko, folkroko ir psichodelinės muzikos iki aštuntojo dešimtmečio pankroko ir 90-ųjų britpopo.

Kilmė

Tiksli terminų „beat music“ ir „Merseybeat“ kilmė neaiški. Tačiau kiekvieno iš jų „bitas“ atsirado dėl vedančių ritmų, kuriuos grupės perėmė iš savo rokenrolo, ritmo, bliuzo ir soul muzikos įtakos, o ne iš šeštojo dešimtmečio literatūrinio Beat Generation judėjimo. Pirmajai rokenrolo bangai nurimus šeštojo dešimtmečio pabaigoje, „big beat“ muzika, vėliau sutrumpinta į „beat“, tapo gyvo šokio alternatyva topuose dominuojantiems baladžių atlikėjams, tokiems kaip Tommy Steele'as, Marty'is Wilde'as ir Cliffas Richardas. Vokiečių antropologas ir muzikos kritikas Ernestas Bornemanas, gyvenęs Anglijoje 1933–1960 m., teigė, kad šį terminą sukūrė žurnalo „Melody Maker“ skiltyje, apibūdindamas britų amerikietiško rokenrolo, ritmenbliuzo ir „Skiffle“ grupių imitaciją. Mersey Beat vardas buvo naudojamas Liverpulio muzikos žurnalui, kurį 1961 m. įkūrė Billas Harry. 1962 m. vasarį Bobas Wooleris, Cavern Club MC, grupė The Pacifics buvo pervadinta į Mersey Beats, o tų metų balandį jie tapo Merseybeats. 1963 m. iškilus The Beatles, terminai Mersey sound ir Merseybeat buvo taikomi grupėms ir dainininkams iš Liverpulio – pirmą kartą britų popmuzikoje buvo susieti garsas ir vieta . Lygiavertės scenos Birmingeme ir Londone buvo apibūdintos atitinkamai kaip Brum beat ir Tottenham Sound.

Stilius

Ryškiausias ritmo muzikos bruožas buvo stiprus ritmas, naudojant rokenrolui ir ritmui bei bliuzui įprastą backbeat, tačiau dažnai akcentuojant visus 4/4 baro taktus. Pats ritmas, kurį Alanas Claysonas apibūdino kaip „nekeičiamą keturių-keturių būgno ritmą“, buvo sukurtas Hamburgo, Vakarų Vokietijos, klubuose, kur septintojo dešimtmečio pradžioje koncertavo daugelis anglų grupių, įskaitant „The Beatles“. buvo žinomas kaip mach schau (make show) ritmas. 8/8 ritmas buvo pakankamai lankstus, kad būtų pritaikytas įvairių žanrų dainoms. Be to, pasak rašytojo Dave'o Laingo, "Ritminės gitaros akordų grojimas buvo suskaidytas į atskirų potėpių seriją, dažnai po vieną į taktą, reguliariai skambant bosinei gitarai ir traškiai skambant būgnams. Tai suteikė labai skirtingą efektą nei monolitinė. roko pobūdį, nes ritmas buvo suteiktas ne dubliuojant vieną instrumentą ritmo sekcijoje su kitu, o dėl visų trijų sąveikos. Šis lankstumas taip pat reiškė, kad ritminė muzika gali susidoroti su didesniu laiko ženklų diapazonu ir dainų formų, nei galėjo rokenrolas“. Beat grupės paprastai turėjo paprastą gitaros sudėtį su vokalinėmis harmonijomis ir patraukliomis melodijomis. Dažniausiai ritmo grupių instrumentai buvo solo, ritmo ir bosinės gitaros bei būgnai, kuriuos išpopuliarino „The Beatles“, „Searchers“ ir kiti. Beat grupės, net ir turinčios atskirą pagrindinį dainininką, dažnai dainuodavo ir eiles, ir chorus, panašiai kaip doo wop, su nesąmoningais skiemenimis pritariančiame vokale.

Atsiradimas

Šeštojo dešimtmečio pabaigoje didžiuosiuose JK miestuose, tokiuose kaip Liverpulis, Mančesteris, Birmingemas ir Londonas, „skiffle“ stilių pradėjo keisti kita grupių kultūra. Tai ypač pasakytina apie Liverpulį, kur, kaip apskaičiuota, veikė apie 350 skirtingų grupių, dažnai grojančių pobūvių salėse, koncertų salėse ir klubuose. Liverpulis, ko gero, buvo unikalus Didžiojoje Britanijoje kaip naujos muzikos formos ištakos taškas. Komentatoriai atkreipė dėmesį į vietinio solidarumo, pramonės nuosmukio, socialinio nepriteklių ir didelės airių kilmės gyventojų derinį, kurio įtaka buvo aptikta bitų muzikoje. Tai taip pat buvo didelis uostas, turintis sąsajų su Amerika, ypač per Cunard Yanks, todėl buvo daug daugiau galimybių pasiekti amerikietiškus įrašus ir instrumentus, tokius kaip gitaros, kurių nebuvo lengva importuoti dėl prekybos apribojimų. Dėl to Beat grupėms didelę įtaką padarė to meto amerikiečių grupės, tokios kaip Buddy Holly and the Crickets (iš kurios grupės „The Beatles“ kilo pavadinimas, derindamas jį su kalambūru apie ritmą savo muzikoje) ir mažesniu mastu britų rokenrolo grupių, tokių kaip Shadows. Po nacionalinės grupės „The Beatles“ sėkmės 1962 m. Didžiojoje Britanijoje daugelis „Liverpool“ atlikėjų, įskaitant „Gerry & The Pacemakers“, „The Searchers“ ir Cilla Black, sugebėjo iškilti į topus. Pirmieji atlikėjai, kurie nebuvo iš Liverpulio ar kuriems vadovavo Brianas Epsteinas, įsiveržė į JK, buvo Freddie and the Dreamers, kurie buvo įsikūrę Mančesteryje, netoli nuo jo, kaip ir Herman's Hermits ir Hollies. Už Liverpulio ribų daugelis vietinių scenų buvo mažiau paveiktos rokenrolo, labiau – ritmo ir bliuzo, o vėliau – tiesiogiai bliuzo. Tarp jų buvo grupės iš Birmingemo, kurios dažnai susibūrė su ritmo judėjimu. Sėkmingiausios buvo Spencer Davis Group ir Moody Blues. Panašios bliuzo įtakos turinčios grupės, kurios iš vietinių scenų išsiveržė į nacionalinę reikšmę, buvo Animals iš Newcastlo ir Them iš Belfasto. Londono terminas „Tottenham Sound“ daugiausia buvo pagrįstas Dave'o Clarko Five, tačiau kitos Londone įsikūrusios britų ritmo ir bliuzo bei roko grupės, kurios iškilo per šią ritmo bumo erą, buvo Rolling Stones, Kinks ir Yardbirds.

Britų invazija

„The Beatles“ atvykimas į JAV ir vėlesnis pasirodymas „The Ed Sullivan Show“ pažymėjo britų invazijos pradžią ir lėmė sėkmę topuose. Per ateinančius dvejus metus „Animals“, „Petula Clark“, „Dave Clark Five“, „Rolling Stones“, Donovan, Peter and Gordon, Manfred Mann, Freddie and the Dreamers, „Zombies“, Wayne Fontana and the Mindbenders, Herman's Hermits ir Troggs užėmė vieną ar daugiau pirmas vietas Amerikos singlų sąrašuose.

Populiarumo pabaiga

Nuo 1967 m. ritminė muzika pradėjo skambėti pasenusiai, ypač palyginti su pradėjusio atsirasti „sunkesnio“ bliuzo roku. Dauguma grupių, kurios dar nebuvo iširusios iki 1967 m., pavyzdžiui, „The Beatles“, persikėlė į įvairias roko ir pop muzikos formas, įskaitant psichodelinį roką ir galiausiai progresyvųjį roką.

Įtaka

Beat padarė didelę įtaką Amerikos garažinio roko ir folkroko judėjimams ir bus įkvėpimo šaltinis tolesniems roko muzikos porūšiams, įskaitant 10-ojo dešimtmečio britpopą.

 

Informacija iš "Wikipedia".